RESULTS

Results 2018

18 Short

Boat name

Skipper

Co-skipper

Finish time

1 Lenčina Jure Jerman Luka Beabler 23:01
2 Blue Sardina Dejan Presen Deni Syzlagi 23:05
3 Pikica Tit Plevnik Ivica Kostelič 23:11
4 Corna Marjan Gorec Tamara Furlan 23:15
5 Plan B Manuel Lagger Rainer Athenstaedt 23:16
6 Little devil Blaž Kmetec Goran Četkovič 23:18
7 Kety Claudio Kotnig Herwig Baeumel 23:22
8 PStech racing Goran Stevanovic Nikola Marjanovic 22:39
9 Löpt Jochen Denkena 22:40
10 Zwahond Viktoria Kotnig Robert Jöbstl 23:42
11 Hydradynamit Doris Guttmann Hildegard Etz 23:44
12 Lola viola Vedran Rožić Ante Botica 23:45
13 Tutto Bene Hajo Hensel Hauke Sponholz 23:46
14 Skyfall Benedikt Schulte Mischa Bachmann 23:50
15 Zomaja Goran Kiker Matjaz Mesko 23:53
16 Kendama Jan kobler Zala Julija Kobler 23:56
17 Bulitt Miha Bajič Primož Mahne 23:58
18 Yungyto Simone Pamio Giovanni Trevisan 23:59
19 Nixe Thomas Hummels Cliff Fichtner 0:00
20 Taormina Matija Jezeršek Katarina Jezeršek 0:32
21 Svelto Thomas Kreher Michael Liebs 0:42
22 Flying Mozart Matej Grahek Miha Petkovšek 0:45
23 Cheesecake Mato Mužević Tomislav Gotic 0:56
24 Brownie Stanč Logar Ana Logar 0:58
25 Diavolina Stefan Schmock Jürgen Zaremba 2:08
26 Colango Dieter Hagen Martin Breyer DNF

18 Long

Boat name

Skipper

Co-skipper

Finish time

1 Lenčina Jure Jerman Luka Beabler 12:51
2 Tutto Bene Hajo Hensel Hauke Sponholz 12:52
3 Pikica Tit Plevnik Ivica Kostelič 12:54
4 Lola Viola Vedran Rožić Ante Botica 13:21
5 Skyfall Benedikt Schulte Mischa Bachmann 13:23

24 Party

Boat name

Skipper

Co-skipper

Finish time

1 Gill Daniel Hebar Jon Brecelj 22:10
2 Žverca Janez Kustora Štefan Žuna 23:10
3 Free Spirit 3 Masayuki Matsuoka Masa Suzuki 23:47
4 Jade Yachting Tobias Schadewaldt Hendrik Kohrs DNF

27 Long

Boat name

Skipper

Co-skipper

Finish time

1 Petite Amie Emil Tomaševič Igor Piacun 9:52
2 Fram Albert Nagy 10:24
3 Ashika Lukas Steuerwald Philipp Lenzlinger 12:47
4 Hammerscape Joachim Hammersland Jorid Hammersland 12:48
5 Ora Blu 2 Bernd Görgner Karlheinz Müller 12:49
6 All Season Joachim Hasler Bertil Balser DNF
7 Canopus Stephan Rohr Nicole Rohr DNF

Results 2017

Long route 140 M – Seascape18

No Boat Team Start Finish Ranking
SLO 008 Bullitt Miha Bajič, Dejan Presen 17:00 00:14 1
SLO 315 Little Devil Blaž Kmetec, Goran Četkovič 17:00 04:00 2
JPN 1 Cheseecake Sonoda Atom, Kudo Kohei 17:00 DNF 3

Long route 140 M – Seascape24

No Boat Team Start Finish Ranking
CRO 11 Free Spirit Albert Nagy, Gyula Soproni 17:00 00:51 1

Long route 140 M – Seascape 27

No Boat Team Start Finish Ranking
GER 32 Ora Blu 2 Bernd Görgner, Tit Plevnik 17:00 17:54 1
AUT 058 Seascape Andraž Mihelin, Lidija Zaletel 17:00 18:05 2
DEN73 Vera Sven Møller, Mads Lildholdt 17:00 18:11 3
GER 12 WildePerle Karlheinz Müller, Lisa Müller 17:00 19:53 4
AUT046 Pure Hans Kastenhofer, David Mely 17:00 00:54 5
SUI 15 Escapade Philipp Lenzlinger, Darius Lenzlinger 17:00 01:00 6
CZE033 Joyous Robert Vysata, Teja Plesec DNS 7

Short route 70 M – Seascape18

No Boat Team Start Finish Ranking
SLO 106 Corna Marjan Gorec, Tamara Furlan 08:00 23:38 1
SLO 349 Kendama Jan Kobler, Aleksander Kobler 08:00 00:01 2
SLO 128 Lenčina Jure Jerman, Luka Beabler 08:00 00:10 3
CRO 025 Eustahije Ratko Štibrić, Nina Popovac 08:00 00:12 4
JPN 2 Brownie Masa Suzuki, Dai Chida 08:00 00:13 5
GER 100 fish ‘n chicks Friederike Morhard, Martin Lindner 08:00 00:18 6
GER177 niXe Thomas Hummels, Cliff Fichtner 08:00 00:31 7
AUT 352 Hydradynamit Hildegard Etz, Doris Guttmann 08:00 02:45 8

Results 2016

67NM / Seascape18

No Boat Team Start Finish Ranking
SLO 128 Lenčina Jure Jerman, Urban Jerman 10:30 4:36 1
SLO 83 Mastodont Gal Potrč Pajk, Vid Slapničar 10:30 4:37 2
SLO 315 Little Devil Blaž Kmetec, Matej Kušar 10:30 4:57 3
SUI 297 Cheesecake Boris Spycher, Nicola Bezzola 10:30 5:05 4
GER 177 niXe Thomas Hummels, Cliff Fichter 10:30 5:28 5
SLO 295 Brownie Primož Verbić, Rok Matjašec 10:30 5:32 6
SLO 109 Missy Erik Šimenc, Jure Plešec 10:30 6:03 7

67NM / Seascape24

No Boat Team Start Finish Ranking
JPN 1 Seascape Masa Suzuki, Yosuke Tomimatsu 10:30 2:42 1

134NM / Seascape18

No Boat Team Start Finish Ranking
GER 120 Ioppt Jochen Denkena, Thomas Nielsen 10:30 20:24 1

134NM / Seascape27

No Boat Team Start Finish Ranking
AUT 58 Seascape Samuel Manuard, Marjan Gorec 10:30 13:17 1
GER 4 Hoppetosse Tit Plevnik, Dejan Presen 10:30 14:04 2
DEN 73 Vera Sven Moller, Per Cederberg 10:30 15:05 3
GER 32 Ora Blu 2 Bernd Gorgner, Franz Satzger 10:30 15:47 4
SUI 15 Escapade Philipp Lenzlinger, Lukas Steuerwald 10:30 15:51 5
AUT 46 Pure Hans Kastenhofer, Peter Leitner 10:30 15:57 6
AUT 70 Canopus Lukas Rittler, Alexander Macheck 10:30 16:41 7
GER 34 Julia Reto Huber, Albrecht Huber 10:30 17:44 8
GBR 71 Olivia Rudolf Ferscha, Vedran Kabalin 10:30 DNF 9