Entry list

Skipper Co-Skipper Country Boat-class Boat-Name Sail-Number
 

Class 14

1 Jochen Denkena Jan Schumacher Germany 14 hartkloppen GER 18
 

Class 18

1 Viktoria Kotnig Robert Jöbstl Austria 18 Zwahond AUT 415
2 Lorenz Stuerzebecher Magdalena Remde Germany 18 Daedalus GER 426
3 Jan Kobler Aleksander Jan Kobler Slovenia 18 Kendama SLO 349
4 Manuel Lagger Felix Meixner Austria 18 Plan B AUT 390
5 Matej Grahek Miha Petkovšek Slovenia 18 Flying Mozart SLO 003
6 Claudio Kotnig Kotnig Helga Austria 18 Kety AUT 414
7 Johannes Bousek Fritz Jauernig Austria 18 JOIN AUT 67
8 Blaž Kmetec Goran Četkovič Slovenia 18 Little Devil SLO 315
9 Doris Guttmann Benjamin Vogl Austria 18 Hydradynamit AUT 352
10 Balazs Karpati Mate Juhasz Hungary 18 Seascape Pool 415 SLO 4XX
11 Vedran Rožić Damir Civadelić Croatia 18 Lola Viola CRO 384
12 Thomas Kreher Randolf Maurer Germany 18 Svelto GER 310
13 Thomas Jungblut Steffen Heyers Germany 18 CUBITO GER 159
14 Matija Jezersek Katarina Jezersek Slovenia 18 Taormina SLO 394
15 Mato Muzevic Matko Perharic Slovenia 18 Cheesecake
16 Gerhard Zauner Anna Zauner Austria 18 Guathaumas AUT 105
17 Hauke Sponholz Hajo Hensel Germany 18 Tutto Bene GER 314
18 Marjan Gorec Tamara Furlan Slovenia 18 Corna SLO 106
19 Stanislav Logar Urban Logar Slovenia 18 Brownie CRO 295
20 Ladislav Cech Pavel Kanka Slovakia 18 Eleanor SVK 142
21 Stefan Schmock Patrick Müller Germany 18 Diavolina GER 028
22 Goran Kiker Slovenia 18 Zomaja SLO 362
23 Jiri Zelinka Jan Kotisa Czech 18 Zessa CZE266
24 Dieter Hagen Martin Breyer Germany 18 Colnago GER 372
25 Tonći Đogaš Marin Lišić Croatia 18 Ultra Mala Ribica CRO 406
26 Jure Jerman Slovenia 18 Lenčina SLO 128
27 Tit Plevnik Per Cederberg Slovenia 18 Pikica II SLO 410
28 Domen Medved Živa Kuntarič Slovenia 18 nani SLO178
29 Goran Stevanovic Nikola Marjanovic Serbia 18 PST Racing SRB 344
30 Uroš Kraševac Maruša  Kraševac Slovenia 18 Layline SLO 355
31 Thomas Hummels Germany 18 niXe GER 177
32 Andi Peter Annette Maier-Krenn Austria 18 Bruce AUT 066
 

Class 24

1 Matthias Pachler Alexander Wahler Austria 24 Guapa AUT 014
2 Leif Jägerbrand Gunnar Gustavsson Sweden 24 Sunkini SWE 60
3 Janez Kustura Štefan Žuna Slovenia 24 Žverca SLO74
4 Ioannis Tsoumpanas Nikolaos Papatheodoulou Greece 24 H2O Freespirit
5 Andraž Mihelin Lidija Zaletel Slovenia 24 Gill SLO 059
6 Igor Piacun Boris Tomić Croatia 24 Ultra Ribica CRO
 

Class 27

1 Joachim Hasler Hans Werner Südbrack Germany 27 all-season GER 7223
2 Philipp Lenzlinger Lukas Steuerwald Switzerland 27 Escapade SUI 15
3 Alexander Wilms Elena Wilms Germany 27 IPPON GER 7044
4 Kristian Evers Germany 27 right now GER 7218
5 Bernd Gorgner Uroš Kumer Germany 27 Ora Blu GER 32
6 Rory Carter Ondrej Uher Czech 27 Dvacitka
7 Albert Nagy Gyula Soproni Hungary 27 Fram HUN-2702